01 Eylül 2015 Salı

Ehl-i Siyaset Acilen Risalelerin Neşrine Müsaade Etmeli!

Nur Menzilleri Takvim Yapraklarında

Yeni Asya, Ressam Hüseyin Ayça′nın büyük bir özveri ve maharetle tuvale aktardığı Nur Menzillerinin resimlerini kalıcı bir albüm olarak Bediüzzaman′ı sevenlerle paylaşıyor.

03 Kasım 2012 Cumartesi 13:38
Nur Menzilleri Takvim Yapraklarında
 BEDİÜZZAMAN SAİD NURSî’NİN YAŞADIĞI MEKÂNLAR ŞİMDİ ‘TAKVİM’ YAPRAKLARINDA...
“Nur Menzilleri” takvimi
Nur menzilleri…
Risale-i Nur müellifini misafir eden ve onun neşrettiği “Nur” ile nurlanan yerler…  Bediüzzaman Said Nursî’nin hayat serüveninde uğradığı bu yerler onun uğramasıyla Nur menzili hüviyeti kazanan 
bahtiyar mekânlar. Birçok alanda ilkleri gerçekleştiren Yeni Asya yine bir ilk olan “Nur Menzilleri” isimli (12 aylık, kuşe) takvimi hazırladı. Yeni Asya, Hüseyin Ayça’nın büyük bir özveri ve maharetle tuvale aktardığı 
menzillerin resimlerini kalıcı bir albüm olarak Bediüzzaman’ı 
sevenlerle paylaştı. Takvimin her yaprağında Bediüzzaman’ın kaldığı bir menzilin resmi bulunuyor. Üstadın hayat safhalarına pencereler açarak sizleri o zamana hayalen taşıyacak bu kıymetli eserdeki 
resimleri hazırlayan Ressam Hüseyin Ayça ile, ayrıca Yeni Asya Satış ve Pazarlama Müdürü Faik Altun ile konuştuk. 
Takdim ediyoruz
 
NUR MENZİLLERİ′Nİ ÇİZEN RESSAM HÜSEYİN AYÇA:
Üstad’ın menzillerini çizmek beni çok heyecanlandırdı
 
Bize kendinizi tanıtır mısınız?
1959 Van doğumluyum. Evli ve üç çocuk babasıyım. 
İlk grafik derslerimi Enver Özkahraman, Zeki Yılmaz’dan aldım.
Daha sonraları İstanbul’da çeşitli reklâm atölyelerinde grafik tasarımcısı olarak çalıştım. 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümünden 1998’de mezun oldum.
Halen sahibi olduğum Elif Reklâmcılık’ta reklâm, grafik-tasarım ve resim çalışmalarına devam etmekteyim. 
Birçok karma resim sergisine katıldım.
Bu takvimde kullanılan resimleri siz mi çizdiniz? Resimler önceden çizilmiş miydi, bu takvimin hazırlanması kararı alındıktan sonra mı çizdiniz? Biraz bahseder misiniz.
Takvimde yer alan “Nurs Köyü” ve “Tahir Paşa Konağı” resimlerini takvim hazırlanması kararı alınmadan önce çizmiştim. Ancak diğer resimler Karikatürist İbrahim Özdabak tarafından seçildikten sonra çizdim.
 
Resmettiğiniz menzilleri bizzat gidip gördünüz mü? Hangilerini bizzat gördünüz, hangilerini fotoğraflardan resmettiniz? Hangilerini hayal gücünüzle çizdiniz? Hayal gücünüzü ne kadar kullandınız?
Yaptığım resimler arasında Nurs Köyü ve Mardin Ulu Camii’ni gördüm. Hayal gücümü kullanarak yaptığım tek resim, Erek Dağı’nın olduğu resimdir. Diğer resimleri ise, İbrahim Özdabak’ın gönderdiği fotoğraflardan resmettim. 
Resimleri çizerken neler hissettiniz? 
Üstad Bediüzzaman’ın yaşadığı menzilleri çizmek beni çok heyecanlandırdı. En fazla heyecan duyduğum resim ise Kosturma’daki cami oldu, çünkü rahmetli dedem de Üstad ile birlikte esareti yaşayanlardan biriymiş. Bizzat görerek resmettiğim Nurs Köyü ve Mardin Ulu Camii dışındaki resimleri çizerken bu mübarek menzilleri görmeyi çok istedim. 
 
Nurlu menzillerin resmedildiği takvim fikrini nasıl buldunuz? Takvimi merak edenlere başka neler söylemek istersiniz?
Bu mükemmel takvim fikri İbrahim Özdabak’a aittir. Bu projenin ortaya çıkması ise şöyle oldu: İbrahim Özdabak Bey benim bir suluboya çalışmamı gördükten sonra beni aradı ve “12 Yaprak Nur Menzilleri” adı altında bir takvim çıkarmayı düşündüklerini söyledi. “Bunun için suluboya çalışmaları yapar mısınız?” diye sorduğunda bunu memnuniyetle kabul ettim. Sonrasında ortaya güzel bir eser meydana gelmiş oldu.
 
Üzerinde çalıştığınız/çalışmak istediğiniz başka projeleriniz var mı?
Bu çalışma bir ilk olmasıyla beraber beni çok heyecanlandırdı. İnşaallah bundan sonra bu ve benzeri projelerde yer almayı ve çalışmayı çok isterim. 
 
 
GAZETEMİZ SATIŞ VE PAZARLAMA KOORDİNATÖRÜ FAİK ALTUN: Kampanyamız son derece cazip

 
Yeni Asya gazetesi yine alanında bir ilk olanı gerçekleştirdi: “Nur Menzilleri” takvimini çıkardı. 

Bu takvimi daha önce çıkmış olan “Bediüzzaman Ajandası” ve “Bediüzzaman Takvimi” ile birlikte bir kampanya kapsamında set olarak vermeyi düşünüyorsunuz. Biraz bilgi verir misiniz?
 
Bediüzzaman 2013 takvim seti ile ilgili hazırlıklarımız tamamlandı. Bugünden itibaren satışa arz ediyoruz. Sette neler var, onu söyleyelim: 
3 sene önce çıkan ve büyük ilgi gören Bediüzzaman Ajandası ile Bediüzzaman Takvimi var. Bu iki eser de renkli ve resimli. Bir ajanda ve takvimde bulunması gereken özelliklerin yanında bu eserlerin sayfalarında Bediüzzaman ve Risale-i Nur ile ilgili bilgiler, vecizeler, önemli tarihî hadiselere dair bilgiler var. 
Bu setin içinde bu sene ilk defa hazırlayıp satışa sunduğumuz 12 sayfalık kuşe kâğıda basılmış Nur Menzilleri takvimi de var. Her yaprağında Bediüzzaman’ın kaldığı bir yerin ve mekânın resmi var. Biz bunlara “Nur Menzilleri” diyoruz. Bildiğiniz gibi, Nur Menzili sayısı aslında 12’den fazladır, onun için biz bunlardan 12 tanesini seçmek durumunda kaldık.
 
Takvim için hangi Nur Menzilleri’ni seçtiniz?
Takvimde yer alan Nur Menzillerini kronolojik sırayla sıralamak gerekirse:
Doğduğu yer olan Nurs Köyü’ndeki ev, Mardin’deki Ulu Cami ve Minaresi, Van’daki Tahir Paşa Konağı, Şam’daki Emevî Camii, Van’daki Horhor Medresesi, Kosturma’daki Tatar Camii, İstanbul Büyük Çamlıca Tepesindeki Yusuf İzzeddin Paşa Köşkü, Van’daki Erek Dağı, Barla’da kaldığı ev ve Çınar Ağacı, Çam Dağı’ndaki Katran Ağacı, Afyon’da kaldığı ev, Eskişehir’de kaldığı ev. 
Takvimde bu mekânlarla ilgi kısa tanıtıcı bilgiler de bulunmakta. Takvim, bu tarzda Türkiye’de bir ilk mahiyetinde. 
Şunu da söylemek istiyorum ki, bu kampanya son derece cazip bir kampanya. Bu 3 eseri 20 TL. gibi son derece makul bir fiyata almak mümkün. Daha önce sadece bir Bediüzzaman Ajandası ya da Bediüzzaman Takvimi bu fiyatta satılmakta idi. Biz bu güzel ve her biri alanında bir ilk olan bu eserlerin daha çok kişiye ulaşması düşüncesiyle maliyet değerlerini aşağıya çektik, kâr oranlarını düşürdük. Bu kampanya ile okuyucularımıza sunduk. Okuyucularımız, Yeni Asya bürolarımızdan ya da bizzat Güneşli’deki merkezimizden bu eserleri temin edebilirler, sipariş verebilirler.
 
 
Erhan Akkaya - Yeni Asya

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sizce Depremler ve Diğer Felaketler bir "İlahi İkaz mıdır?"

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV